Orduda Casus Olarak Kullanılan 5 Hayvan

BilgiKasam 3 years ago 4 minutes, 45 seconds
54,761 views

674 Likes   22 Dislikes

Supported youtube embed functions and settings.

Hayvanların savaş alanlarında kullanımı yaklaşık 100 yıldır var. Peki ne kadar başarılı oldular gelin beraber izleyelim. Video sonunda casus olmasa da sizinle paylaştığım sevimli bir hayvanda mevcut.

Kanalıma Abone Olmayı Unutmayın
Abone ol: http://goo.gl/swRNWI

Oyun Kanalım: https://goo.gl/z9Cn42

Sosyal Medya Hesaplarımdan Takip Edin
Facebook Hesabım: https://goo.gl/kpY46d
Facebook Sayfam: https://goo.gl/kiFWWh
İnstagram Hesabım: https://goo.gl/U0QujQ
Twitter Hesabım: https://goo.gl/moLvK8

Yunuslar
Yunuslar zeki olmaları ve kolay eğitilmelerinden dolayı Rus ve Amerikan ordusunda faal olarak kullanılmaktadır. Yunuslara yerleştirilen verici ve kamera sayesinde genelde düşman yüzücülerini etkisiz hale getirme, deniz mayınlarının yerlerinin tespiti ve düşman gemilerinin pozisyanlarını belirlemede kullanılmaktadır. Yunusların tek sorunu hormonlarına yenik düşüp eş aramaya çıkmalarıdır.

Anti-Tank köpekler
Efendim koşullanma yöntemi ile aç bırakılan köpeklerin yemeği tankların altına yerleştirilir ve bu işlem köpek alıştırılana kadar devam edilir. Muharebe zamanında ise ciddi bir şekilde aç bırakılan köpeklerin üzerine bol miktarda patlayıcı ve bir alıcı yerleştirilir. Savaş alanında tankı gören köpek yemek bulma içgüdüsüyle tankın altına doğru hızlıca koşar ve eli tetikte bekleyen asker vazifesini yapar. Bir Rus savaş taktiği olan bu köpeklerin kullanımı sayesinde 200'e yakın Alman tankının kullanım dışı kaldığı söylenmektedir
Anti-Tank köpekleri ikinci dünya savaşı sırasında Sovyetler birliği tarafından Alman tanklarını patlatmak için kullanılmıştır. Köpekler tankların altında yiyecek aramak için eğitilmiştir. Aç bırakılan köpekler yemek bulmak için tankın altına doğru koşmaya başlar. Tankın altına geldiğinde uzaktan kumanda ile patlatılır.. Bazı Sovyet kaynaklar yaklaşık 300 Alman tankının köpekler tarafından tahrip edildiğini iddia etmektedir..

Casus kediler
CIA düşman kuvvetleri dinlemek için bir kedinin içine pil ve mikrofon yerleştirdi. 5 Yıl, bir kaç ameliyat ve yoğun eğitim ve 15.000.000 $ lık bir maliyetten sonra, kedi ilk testi çin hazırdı.
Washingston'da bulunan Sovyet Elçiliği binasına kedi gönderilir. Operasyonun ismi "Acoustic Kitty" olarak belirlenmiştir. Fakat daha ilk gün kedi bir taksi tarafından ezilmiştir. Operasyon 1967 yılında sonlandırılmıştır.

Savaş güvercinleri
Posta güvercinleri İkinci dünya savaşı sırasında Amerikan ve İngiliz güçleri tarafından kullanılmıştır. Aslında ABD ordusu güvercinleri mesajları, haritalar, fotoğraflar ve kamera içieren küçük kapsülleri taşıması için eğitmiştir. ABD ordusu tarafından güvercinler ile gönderilen tüm mesajların %90'ından fazlasının alındığını iddia etmektedir.

Yarasa bombaları
1940 ların ortasında Japon evleri kağıttan ve ahşaptan yapılıyordu. ABD çok sayıda evi yakıp, yangının geniş alanlara yayılması sağlanabilirse, Japon ekonomisi ve ülkenin altyapısı büyük bir zarar görebilirdi.
Diş hekimi olan Dr. Lytle S. Adams aklındaki bir fikirle Beyaz Saray ile temasa geçti. 1milyon yarasa toplanacak ve yarasalar kış uykusundalarken zaman ayarlı küçük ve etkili patlayıcıları bağlayarak Japonya'nın üstündeyken uçak ile bırakılacaktı. Yarasalar binalara gizlenecek ve zaman ayırlı bombalar patlayacaktı.
Adams'ın teorisi ordu tarafından test edildi. Yapılan testler sonucunda yangın çıkaran bombalara göre 10 ile 30 kat daha etkiliydi. Ancak 1944 lerin ortalarında proje iptal edildi. Japonya'yı daha kötü bir saldırı bekliyordu.
Asker ayı
Polonya ordusu Voytek ismini verdikleri bir ayıyı 1943 yılında İran tepelerinde dolaşırken buldu. Onu yoğunlaştırılmış süt ile beslediler ve çok geçmeden birimin bir parçası haline geldi.
Voytek 250 kiloluk dev cüssesiyle, savaş sırasında havan mermisi ve mühimmat kutularını taşımak için eğitilmişti. 1944 yılında resmen Polonya Ordusu'na kabul edildi. Kendisine isim, rütbe ve numara verildi.


Music:
Kevin MacLeod sanatçısının Living Voyage adlı şarkısı, Creative Commons Attribution lisansı (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/) altında lisanslıdır.
Kaynak: http://incompetech.com/music/royalty-free/index.html?isrc=USUAN1100594
Sanatçı: http://incompetech.com/

Bilgi kasam kanalımda, dünyanın en ilginç bilgileri, enteresan, tuhaf, sıra dışı, akıl almaz konuları ve en önemlisi kaliteli görüntülü videolar ile buradayım. Seslendirmeleri kendim yapıyorum. Profesyonel değilim tabi ki. Fakat kendimi daha da geliştirmeye çalışıyorum.

Comments

Related Videos