Dolar vurgunu…İnternete sansür…Migros'ta işçi eylemi…Akademisyenlere çağrı…İntihar haberine gözaltı…

30 ARTI TV 3 months ago 6 minutes, 43 seconds
15,984 views

356 Likes   16 Dislikes

Supported youtube embed functions and settings.

'YOKSULLUĞU ENGELLEYİN HABERCİLERİ DEĞİL'
İsmail Devrim'in haberini yapan gazeteci gözaltına alındı

Kocaeli’nin Körfez ilçesinde lise birinci sınıfa giden oğluna, okulun istediği pantolonu alamadığı için intihar eden işsiz baba İsmail Devrim'in haberini ilk olarak yayınlayan gazeteci Ergün Demir gözaltına alındı. Yaşanan acı olayı ortaya çıkartan gazeteci, olayla ilgili soruşturmayı yürüten Hereke Jandarma Komutanlığı’nda alınan ifadesinin ardından tutuklama talebiyle mahkemeye sevkedildi ardından adli kontrolle serbest bırakıldı. Türkiye Gazeteciler Sendikası, 'Yoksulluğu engelleyin habercileri değil!' ifadesiyle gazetecinin gözaltına alınmasına tepki gösterdi. İsmail Devrim için bir araya gelerek protestoda bulunan gruba da polis müdahale etti. Gözaltına alınan 15 kişi emniyete götürülürken bindirildikleri araçlarda darp edildi. İntihar, ilçe milli eğitim müdürünce gurur meselesine, valilikçe ‘psikolojik sebepler’e bağlanmış, Kocaeli başsavcılığı da, Devrim’in oğluna pantolon alamadığı için intihar ettiği yönündeki haberlerin asılsız olduğunu öne sürmüştü. Diğer yandan HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, yetkililerin haberleri inkâr eden açıklamalarının doğru olmadığını söyledi ve Meclis’teki basın açıklamasında resmi açıklamaları yalanlayan bir ses kaydı dinletti. Gergerlioğlu, Meclis'in yanıtlaması istemiyle konuyla ilgili soru önergesi verdi.

İNTERNET YAYINLARINA SON DARBE
MİT izni ve denetimi ile Erdoğan'a kapatma yetkisi geliyor

İnternetten yayın lisansı için MİT ve Emniyet’ten de izin şartı getiriliyor. İnternet üzerinden hizmet verecek yayıncının, OHAL döneminde çıkarılan KHK hükmü uyarınca diğer yayıncılar gibi Emniyet Genel Müdürlüğü’nün ve MİT’in güvenlik soruşturmasından olumlu not ile geçmesi gerekecek. RTÜK ve BTK uzmanlarının hazırladığı taslağa göre, internetten yapılan yayınlara, radyo ve TV’lerde olduğu gibi para cezası değil, mahkeme kararı ile karartma cezası öngörülüyor. Cumhurbaşkanının yayın yasağı yetkisi, internet radyo-TV’lerini de kapsayacak. Ayrıca tüm radyo-TV yayınları, platform yayınları ile Netflix, Blu TV gibi “IPTV” formatındaki yayınlar da “denetim, erişim engeli, lisans iptali” gibi geniş bir sansür çarkının içine alınıyor.

İŞÇİLERE TEKME TOKAT GÖZALTI
Tazminatlarının verilmemesini protesto ediyorlardı

İstanbul Beylikdüzü Migros’ta tazminat hakkı sözünün yerine getirilmemesini protesto eden işçiler, polisin sert müdahalesiyle karşılaştı. İşyerini terk etmeme eylemi yapan işçiler, polis tarafından yerlerde sürüklenip darbedilerek gözaltına alındı. Mağazalarını Migros’a devreden Makro Market, 1500 civarında çalışanı işten çıkarmış, üstelik tazminatlarını ve yıllık izin ücretlerini ödememişti.

DOLAR VURGUNU 'TİCARİ SIR' OLDU
MB '1 milyon doları kim aldı' sorusuna cevap vermedi

Merkez Bankası, 1 milyon dolar üzerinde alım satım işlemi yapanlara ilişkin soruyu 'ticari sır' diyerek cevapsız bıraktı. Skandal, CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz'ın Merkez Bankası’na Bilgi Edinme Kanunu kapsamında yaptığı başvuruyla ortaya çıktı. Yavuzyılmaz, dilekçesinde ekonomik krizi fırsata çevirerek kâr elde edip, TL’nin değer kaybetmesine etki eden ve 1 milyon doların üzerinde alım satım işlemi yapan firma, kuruluş ve kişilerin kim olduğunu sordu. Merkez Bankası’ndan CHP’li Yavuzyılmaz’a gönderilen cevapta, sorulara cevap verilmesinin ‘ticari faaliyet ve rekabet şartlarına zarar vereceği’ iddia edildi. Merkez Bankası ayrıca, verilecek cevabın ‘özel hayatın gizliliği’ kapsamında olacağını da öne sürdü.

AKADEMİSYENLERDEN ERDOĞAN'A CEVAP
'Zulme devam ederken 'dönün' çağrısı komik!..'

Yurt dışındaki bilim insanlarının yurda geri dönüşü için seferberlik başlatılacağını öne süren Cumhurbaşkanı Erdoğan'a akademisyenlerden sert tepki geldi. Evrensel'e konuşan bilim insanları, demokrasi çıtası değişmedikçe geri dönüşlerin zor olacağını söylerken Türkiye’deki akademisyenlerin de pasaportlarına el konduğu için uluslararası etkinliklere dahi katılamadıklarını hatırlattı. Almanya Barış İçin Akademisyenler Derneği Yönetim kurulu üyesi Yrd. Doç. Dr. Ali Ekber Doğan, 'Seçimlerden kısa bir süre sonra yurt dışı çıkış yasakları kalkacak sözlerini unuttukları gibi bu sözü de iki gün sonra unutacaklar.' szölerini kullanırken Uzman Doktor Mustafa Varlık “KHK ile bir sürü akademisyen, bilim insani işinden atılmışken böyle bir çağrının pek karşılığı yok” dedi. Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü’nden ihraç edilen öğretim üyesi Elif Çongur da, “Ülkesinin en kıymetli akademisyenleri, ülkenin üniversitelerinde görev yaparken tasfiye edildi. Şimdi yurt dışından bilim insanı çağırmaları komik. Bizi de yurt dışından çağırıyorlar ama gidemiyoruz. Dünyanın dört bir tarafındaki üniversiteler de ders vermemiz için bizi davet ediyor ama pasaportlarımızı vermedikleri için icabet edemiyoruz” sözleriyle tepki gösterdi.

https://patreon.com/30artitv
https://twitter.com/30artitv
https://facebook.com/30artitv
https://instagram.com/30artitv

Comments

Related Videos