علت جهش های نرخ ارز و دستهای پشت پرده

Simay Azadi TV 7 months ago 10 minutes, 53 seconds
22,516 views

36 Likes   26 Dislikes

Supported youtube embed functions and settings.

از مهرماه سال گذشته که دلار از سه هزار تومان گذشت و زیر سقف ۴هزار تومان قرار گرفت، مقامهای رژیم تا به حال انواع حرفها را زده اند. هر بار که دلار یک جهش صد یا دویست تومانی می‌کرد، نوبخت از طرف دولت روحانی به صحنه می آمد و با عبارات تکراری، از حباب ارز، گرانی بی‌دلیل و کاذب، علت واقعی افزایش نرخ ارز را لاپوشانی می کرد و طبق معمول آن را به گردن دلالان و صرافان و مردمی که نمی دانند با پول خود چه کنند می انداخت! وعده وعیدهای روحانی را هم به یاد دارید که در بهمن ماه گذشته در یک نمایش تلویزیونی قول داد مردم دیگر شاهد افزایش ارز نخواهند بود. اما چند روز بعد از این اظهارات دلار مرز ۵هزار تومان را هم درنوردید. اینکه بالاخره علت این گرانی ها چیه؟‌ موضوع گزارشی است که اکنون می‌بینیم:
‌پاسدار محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت روز17 فروردین در حساب اینستاگرام خود نوشت:
"معمای ارز»
مهار اژدهای چندسر ارز، بیش از آن که به اراده دولتمردان بستگی داشته باشد، به فهم و دانش و رویكرد اقتصادی آنها وابسته است.
رؤسای دولت‌های قبل، نرخ ارز را در دولت اول با فشار، ثابت نگه می‌داشتند، اما ادامه این فشار در دولت‌های دوم ممکن نبود و ارز جهش می‌یافت. نرخ ارز در دولت دوم هاشمی، بیش از سه برابر، در دولت دوم خاتمی، دوبرابر و در دولت دوم احمدی نژاد، سه برابر شد. در دولت روحانی هم با وجود بحث ها و جلسات فراوان، هنوز کاری از پیش نرفته است؛ زیرا غلبه بر ارز، دستوری نیست. کنترل آن ابتدا به درک و دانش اقتصادی و سپس به شجاعت نیاز دارد."

‌سایت حکومتی الف- 16 فروردین: ارزشناسان از دلایل گرانی غیرطبیعی دلار در فروردین می‌گویند؛ بانک مرکزی تماشاگر بود/افزایش 300 تومانی نرخ دلار در یک روز
افزایش حدود 300 تومانی نرخ دلار در هشت فروردین (با اتمام تقاضای دلار برای سفرهای خارجی) نشان می‌دهد موضوع افزایش نرخ دلار چیزی فراتر از افزایش تقاضاست... امیرحسین مزینی، اقتصاددان و عضو هیات‌علمی دانشگاه تربیت مدرس درباره علل ادامه صعود قیمت دلار گفت: «به نظر می‌رسد ناآرامی‌هایی که سال 96 در بازار ارز اتفاق افتاد، کماکان ادامه یابد. هنوز به قیمت تعادلی بعد از تعطیلات نرسیده‌ایم و انتظارات کماکان وجود دارد. از طرفی تولیدکنندگان منتظر تصمیم ترامپ درباره برجام مانده‌اند.
روزنامه حکومتی فرهیختگان- 16 فروردین:
«به قول یکی از اقتصاددانان کشور این چه سیاست ارزی‌ای است که ابزارهای اجرایی آن نیروی انتظامی و وزارت اطلاعات است. بازار ارز با این عوامل کنترل می‌شود. احساس می‌شود کنترلی روی بازار ارزی و پولی کشور نداریم. ساختار تجارت خارجی نیز وضعیت مناسبی ندارد. نرخ ارز اعلام می‌شود ولی در هیچ صرافی‌ای دلار با این نرخ عرضه نمی‌شود.

روزنامه حکومتی جوان: 16 فروردین: ظاهراً برخي از اقتصاددانان به رغم‌ اينكه نمايندگان به دنبال كاهش 800توماني نرخ ارز هستند. ، همچنان تمايل به تثبيت نرخ ارز در ارقامي بالاتر از 5 هزار تومان و بالاتر دارند!
آنها در شرايط مذكور براي حمايت از توليد داخل نسخة ‌چيني بي‌اعتباري پول ملي را تجويز كرده و بدون توجه به آثار گران‌ترشدن نرخ ارز بر سفره مردم و قدرت خريد خانوارهاي ايراني پيشنهاد داده‌اند كه با حفظ دستاورد كاهش تورم از طريق افزايش نرخ ارز با واردات و قاچاق مقابله كنند.
خبرگزاری حکومتی ایسنا- 16فروردین:
مرتضی افقه عضو هیئت علمی گروه اقتصاد دانشگاه اهواز شیراز: اکنون می‌بینیم که عده‌ای از نرخ‌های ۶۰۰۰ تا ۶۲۰۰ تومانی ارز صحبت می‌کنند و معتقدند که اگر به این نرخ برسیم برای اقتصاد ایران مفید است و صادرات رونق خواهد گرفت، در حالی‌که چنین نیست و چنین نرخی برای اقتصاد ما مخرب است. دولت باید بتواند ارز را در حدود ۴۵۰۰ تومان نگه دارد. برخی افرادی که می‌خواهند نرخ ارز افزایش یابد به روی دولت نفوذ دارند. با این حال باید هشدار داد که این روش غلط است. همانطور که دیدیم در دولت احمدی‌نژاد هم اتفاق افتاد و حاصلی جز بهم ریختن وضعیت اقتصادی نداشت.
ملاحظه می کنید که فهم علت گرانی ارز از طریق این اظهارات متناقض عملی نیست. به نظر می‌رسد حرف دلواپسان نظام در بارة افزایش نرخ ارز بیشتر نزدیک به واقعیت است که: دولت روحانی ناتوان از تامین منابع بودجه ۹۷ است. و مثل دولت های قبلی برای جبران این کسری بودجه نرخ ارز را بالا می‌برد و ارزهای دولتی را در بازار به نرخهای بالا می‌فروشد تا از مابه‌التفاوت آن حفره‌های خود را پر کند که حاصل آن بی‌ارزش‌تر شدن پول ملی و کاهش فوق‌العادة قدرت خرید مردم است.

سیمای آزادی تلویزیون ملی ایران ۱۷ فروردین ۱۳۹۷

Comments

Related Videos