Çıplaklık İçeren En Ünlü 15 Tablo

GENEL&BİLGİ&HABER 2 years ago 1 minutes, 51 seconds
6,020 views

10 Likes   10 Dislikes

Supported youtube embed functions and settings.

1-Danae:
Gustav Klimt'in altın rengini bolca kullanması sebebiyle Altın Dönemi diye adlandırılan dönemde 1907 yılında yaptığı "Danae" tablosu.

2-Urbino Venüsü
İtalyan ressam Titian'ın 1538 yılında çizdiği yağlıboya tablodur. Tabloda, Venüs olduğu düşünülen çıplak bir genç kadın, Rönesans dönemine ait bir sarayın gösterişli ortamında, bir kanepe ya da yatak üzerinde uzanmış olarak betimlenmiştir.

3- Büyük Amerikan Çıplaklığı
Pop Art’ın en tanınmış isimlerinden olan Tom Wesselmann'ın, doygun renklerle kadın figürlerini bir araya getirdiği "Great American Nude" ismini verdiği serisinden bir eseri.

4-Mavi Çıplaklık
Renkleri büyük bir ustalıkla kullanışıyla 20. yüzyılın en önemli ressamlarından Henri Matisse'in 1907'de yaptığı "Blue Nude" tablosu.

5- Olympia
Fransız ressam Édouard Manet'nin 1863 yılında tamamladığı tablo olan "Olympia", ilk kez 1865 yılında Paris Salonu'nda, sanatçının bir diğer çalışması olan Askerler Tarafından Hor Görülen İsa ile birlikte sergilendiğinde büyük bir skandala sebep oldu. Dönemin izleyicileri ve eleştirmenleri, bir tanrıça yerine hayat kadınının konu edildiği, keskin ana hatlara ve tezat içeren sert renklere sahip resimle karşılaşınca çok şaşırdılar

6- Çıplak
Avusturyalı dışavurumcu ressam Egon Schiele'nin; grafit, kurşun kalem ve suluboyayı kâğıt üzerine kullandığı çalışmalarından biri olan "Nude" tablosu

7-Avignonlu Kızlar
Picasso'nun yağlıboya tablosu olan "Avignonlu Kızlar" kübizmin ve modern sanatın doğuşunu simgelemektedir çünkü Picasso’nun kübist anlayışı ilk kez bu resimle ortaya çıkmıştır. İnsan yüzünün temsili kurallarının bozulması uç noktalardadır.

8-Uyuyan Yardım Görevlisi
Özellikle nüleriyle ünlü, figüratif resmin 20. yüzyıldaki en büyük temsilcisi Lucian Freud`un 1995'te 120 kiloluk bir kadını resmettiği "Benefits Supervisor Sleeping" isimli tablosu.

9-Büyük Odalık
1814 yılında Jean Auguste Dominique Ingres tarafından yapılan yağlıboya tabloda bir cariye betimlenmiştir. Büyük Odalık isimli bu eser ilk sergilendiğinde büyük ilgi çekti çünkü cariye anatomik gerçekçilikten uzak çizilmişti. Cariyelerin asıl görevi sultanların bedensel zevklerini tatmin etmek olduğu için ressamın kadının leğen bölgesinde yarattığı bozukluğun sebebinin bu çarpıklığa gönderme olabileceğine inanılır.

10-Çıplak Yatan
Çıplak yatağa uzanmış bir kadın yer alan "Nu couché" tablosu Amedeo Modigliani'nin 1917'de yaptığı tablolardan biridir. Geçtiğimiz yıllarda bu tablo 170.4 milyon dolara satıldı.

11-Aynadaki Venüs
İspanyol Altın Çağı'nın önde gelen ressamlarından Diego Velázquez'in tanrıça Venüs'ü erotik bir pozda betimlediği tablosu.

12-Ahtapotlar ve İnci Dalgıcı
Japon sanatçı Katsushika Hokusai tarafından ukiyo-e tarzında yapılmış zoofili temalı ksilografi tasarım. İlk olarak 1814'te yayımlanan shunga erotik türündeki üç ciltlik Kinoe no Komatsu'da yer almıştır ve Hokusai'nin yaptığı en ünlü shungadır.

13- Venüs'ün Doğuşu
İtalyan ressam Sandro Botticelli'nin 1482–1486 yılları arasında tuval üzerine tempera ile çizdiği, Venüs'ün ergen bir kadın olarak denizden doğarak kıyıya çıkışının betimlendiği dünyanın en bilinen resimlerinden biridir.

14-Çıplak Maya
İspanyol ressam Francisco de Goya'nın 1790 ile 1800 yılları arasında tamamladığı tahmin edilen tablosudur. Ressam bu tabloyu, İspanyol engizisyonunun çıplak kadın resimlerinin yapılmasını yasakladığı bir dönemde, İspanya başbakanı Manuel de Godoy'un isteği üzerine yaptı.

15-Dünyanın Kökeni
1866 yılında Gustave Courbet tarafından yapılan ve ressamın bir kadının cinsel organını cüretkâr bir açıklıkla betimlediği "L’Origine du monde (Dünyanın Kökeni)" isimli meşhur tablosu.

Comments

Related Videos